Kuidas skaudisalka edukalt "ära tappa"?

 
Miks on siis kirjutatud artikkel selle kohta kuidas edukalt lõpetada skaudisalga tegevus? Vastus on lihtne  - selleks, et aidata instruktoreid ja salgajuhte vältida mõningaid enamlevinud põhjusi, mis sunnivad skaute lahkuma skaudiliikumisest. Enamlevinud probleemid on esitatud justkui skautide suu läbi (tumedalt rõhutatud tekst). Muidugi ei pretendeeri antud loend täiuslikkusele, sest me ei pannud siia kirja kõiki põhjuseid ja kõike, mis võiks viltu minna skaudielus.

Me mängime ühe ja sama mängu iga nädal...

  • Mängud - on lõbusad ja neil peab olema kindel osa skaudielus. Ent samas ei armasta kõik skaudid ühtsid ja samu mänge. Alati on olemas üks või kaks skauti kellel tõepoolest ei meeldi mäng mille olete planeerinud koondusele. Nad on esimesed kellel hakkab kahju, et nad pole mujal, kui ikka ja sama mägu mägitakse korduvalt. Mitmekesisus teeb elu huvitavaks. On olemas väga palju raamatuid mängude kohta. Väga palju materjale mängude kohta on ka internetis. Küsige abi skautidelt mängude leidmiseks.  

Me alati valmistume erialakatseteks; see - on täpselt nagu kool...

  • Kuigi aegajalt on tarvis mõningaseks "klassiõppe tüüpi" tööks, selleks, et õppida teadmisi skautliku erialaeksami sooritamiseks on ülepaisutatud tähelepanu nende tikitud riidetükikeste omandamisele mõnikord negatiivse mõjuga skaudi huvi hoidmisel. Selle asemel peaks rohkem planeerima praktilisi tegevusi, mille käigus omandatakse erialamärgiga tähitsatud eriala "automatselt" ja iseseisvalt läbi tegevuse. Vähendage õppetööd raamatutega nii palju kui see on võimalik. Pole paremat õpetajat kes teeks sama head tööd kui "praktiline kogemus".

    Skaudisalkades on tavaks saanud, et skaudisalga sisesed "ametid" (salgajuht, salgajuhi abi, Laekur, Esmaabi, Kokk, Laulik, Mängujuht, Reporter jne) määratakse skaudile 6 kuuks, peale seda kui skaut on olnud mingis "ametis" juba 6 kuud ja on täitnud temale usaldatud ülesandeid, sooritab ta vastava erialaeksami mänglevalt. Samuti on tava, et salgajuhi, koht vahetub iga 6 kuu tagant andmaks tõhusa võimaluse liidroskuste õppimiseks igale skaudisalga liikmele. 
     

Oo, ei!!! Me läheme jälle samasse laagripaika igal suvel ...

  • Suvelaager - on paljudele skautidele aasta tippsündmus. Ent kui TE lähete samasse laagripaika igal suvel, siis saabub kord aeg mil skaudid enam ei oota põnevusega reisi "Jälle samasse kohta!".
     
    • Valige igaks suveks uus ja erinevat tüüpi laagriplats (mets, järve ääres, jõe ääres, mere ääres, soos või rabas, kõrbes jne). Kui te kordate laagreid, siis püüdke seda teha samas kohs mitte tihedamini kui kord 4 aasta jooksul selleks, et teie vanemad skaudid selle tulemusena ei kaotaks "seal, tegime seda" sündroomi.
       
    • Kui Te siiski valite oma Lipkonna püsilaagri, siis registreerige sinna laargisse esimese aasta skaudid, eriti kui see on hästi organiseeritud residentne laager, kus personal tagab Teile suurema osa teie programmist. Te avastate, et mõned vanemad skaudid on hea meelega nõus tulema laagrisse selleks, et olla abiks selle laagri juhtimisel.
       
    • Planeerige eraldi "ekstreemne" laager teie vanematele skautidele. Selle laagrile võiks eelneda ka väike matk. Ettevalmistus matkaks ja laagriks oleks vanematele skautidele piisavaks motiiviks selleks, et teha tööd selle ettevalmistamisel ja kärsituks ootamiseks. Mida enam te kaasate vanemaid skaute suviste tegevuste planeerimisse, seda kannatlikumalt nad on valmis ootama laarisseminekut.

Meil on igav koos väikestega! jne ...

  • See on ohumärk, mille vanemad skaudid meile edastavad, kuna nad juba on sukeldumas noorusesse. Nad vajavad teatud eraldumist noorematest skautidest. Osaliselt on see tingitud ka sellest, et nende sotsiaalsed vajadused muutuvad. Teine põhjus selleks on, et kuigi nende programm erineb raskusastme poolest noorema vanuserühma programmist ja neile on kättesaadavd paremad võimlused (matkad ja laagrid ainult vanemskautidele, matkad ja laargid ränduritele jne), sugulussidemete tugevuse vähenemine nende vanematega ja õdede/vendadega. Väljapääs peaks olema "eraldatud-paralleelsete" tegevusplaanide koostamises, selleks, et täielikumat vastata erinevate vanuserühmade (11-17) vajadustele. See on üsna suur ajavahemik - viimasest lapseeast kuni viimase noorukieani.
     
    • Salkades on esindatud kõikide vanuserühmade esindajad - see on suurepärane selleks, et korraldada salkadevahelisi võistlusi õhtuti või nädalavahetustel ja võimaldab märkimisväärseid mentoring tasemeid nooremate ja kogenud skautide vahel. Võimalik, et see on kõige tulemuslikkum salgastruktuuri tüüp kuna see võimaldab noorematele skautidele arendada liidri- ja alluvusoskusi (followership) andes vanematele skautidele piisavalt võimalusi omandada oskusi õpetamise ja kommunikatsiooni vallas nooremate salgaliikmete õpetamise ja treenimise protsessi käigus.
       
    • Salgad, mis koosnevad ühel ja samal tasemel/vanuses rühmadest - Selle struktuuriga võib täiskasvanud liidril ehk kergem tööd teha, kuid samas tekib vajadus kaasata meeskondi väljaspool salga struktuuri selleks, et tagada tasakaalustatud võisluslikkus. Samas kaob ka loomulik ehk sissemonteeritud leadership/followership mentoring protsess, mis on alati olemas segarühmades.
       
    • Skautide noorem vanuserühm saab täiuslikuma skaudioskuste õppe samal ajal kui vanema vanuserühma skaudid omandavad teadmisi ja oskusi olles juhiks noorematele skautidele. Vanemate skautide abi kasutamine õppetegevuses annab ka noorematele skautidele sihid, millised teadmised ja oskused peavad neil tulevikus olema et ka nemad omakorda saaksid kunagi olla vanema skaudi rollis.
       
    • Vanemaid skaute kaasatakse üha enam lipkonna arengusse ja õhutatakse ettevõttlikusele. Nad peavad omandama paremad liidri- ja skaudioskused. Eesmärk on selles, et aidata neil saada enam sõltumatuks täiskasvanud liidritest - sisuliselt peavad nad omandama oskused oma salga tegevuste planeerimisel ja juhtimisel samas kui täiskasvanud liidrid üha enam taanduvad tagaplaanile võimaldades vanematele skautidele enam-vähem täielikku iseseisvust. Täiskasvanute ülesandeks on kindlustada ohutuse võrgustik juhuks kui asi läheb viltu, st mitte nii nagu oli ette planeeritud.
       
    • Täiskasvanud liidrid tegelevad piisavalt enesetäiendusega ja nooremate skautide vajaduste uurimisega, selleks et õpetades neile liidri- ja välitegevusoskusi, võimaldades ka värsketele skautlusega liitujatele hõlpsama liikumise skautlikul redelil järgmise skautliku järgu poole. Enamikel juhtudel omandatakse III järk 2 - 3 kuuga, seejärel II järk 1 aastaga ja siis ka I järk tavaliselt 1,5 -2 aasta möödudes.

Kõik meie väljasõidulaagrid on sarnased - sõltumata sellest kuhu me sõidame ...

  • Väga paljudel lipkondadel on kombeks nädalalõpuks laagrisse minna, tavaliselt on see nn püsilaager. Laagri kõrval on parkimisplats. Te lähete sinna püsilaagrisse, pargite oma autod parkimisplatsil ja püstitate kahepäevase nädalalõpulaagri. Laagritegevus toimub laagris ja selle vahetus ümbruses. Lahenduseks siinkohal oleks näiteks kord kuus teha midagi muud. Mõnedel juhtudest võiksid vanemad ja nooremad skaudid iseseisvalt laagri püstitada ja tegelda nende samade asjadega mis tavaliselt. See oleks laager kus vanemad skaudid õpetavad nooremaid ja juhivad neid. Teistel juhtudel võib programm olla paralleelne, kui vanemad ja nooremad skaudid osalevad eraldi.

    Näiteks:

-  Alpinismile (spordile, orienteerumisele jne) pühendatud nädalavahetus, kus nooremas skaudid sooritavad lihtsama tõusu ja naasevad tagasi stardipaika samas kui vanemad skaudid on kaasatud palju enam ekstreemsemasse mäkketõusu, mille läbimise järel naasevad ka vanemad skaudid samasse stardipaika tagasi. (Vanemate skautide jägimine nende ekstreemses ettevõtmises jätab SUURE mulje noorematele, motiveerides neid jääda salka selleks, et kunagi ka olla "suurte poiste" meeskonnas).

- Skautide "Juhunädalalõpp" või "Ootamatu väljasõit", kus nad sõidavad välja nädalavahetuseks ilma mingusuguse plaanita ja kus nad on "omapead". Valmistavad toitu siis kui tunnevad nälga ja muul ajal ainult puhkavad ja tunnevad elust mõnu. Me peame ka seda neile lubama. See on pisut pingeid tekitav täiskasvanutele, kellel on olemas tarvidus omada plaani kõikide tegevuste jaoks. Kuid samas tunnevad skaudid tõepoolest mõnikord vajadust puhata niisama.

- Baasoskuste nädalalõpulaager. Laagri teemaks võib olla suvaline baasoskus. Võimalik on, et teie nooremad skaudid õpivad näiteks juhtima paati (kanuud) tasasel veel samas kui vanemad skaudid ületavad kärestikke. See võib olla ka ellujäämiskursus kus nooremad saavad põhiteadmisi ja -oskusi, vanemad skaudid aga lähevad kuhugi sügavale laande õppima kauakestvat ellujäämistehnikat. Ka luuramine ja varjumine erineval tasemel noorematele ja vanematele skautidele näiteks öine luureretk laanes.

Me kohtume alati ühes ja samas kohas ja see on tõepoolest igav!

  • Te ei peagi kohtuma alati ühes ja samas kohas iga nädal. Teil võib olla nädalaid, kus osa salgast läheb ujuma samas kui teised õpivad tuleohutuse reegleid kohalikus vabatahtlike tuletõrjujate ühingus. Kord kuus võib näiteks oma salgaga minna mujale ja õppida ksauditarkusi: näiteks võiks külastada koos salgaga muuseumi, näitust, teha ekskursioon ettevõttesse, kus töötab mõne salgaliikme vanem. Võite külastada Vabadussõja veterane, kes oleks valmis teile jutustama Eesti ajaloost jne.

Me peame juhtima oma Salka, kuid täiskasvanud ei usalda meile seda kunagi!

  • B-P lausus, skaudid peavad juhtima salka. Me peame tõepoolest lubama neil seda teha, nagu reklaamime. Me teame, et skaudealised lapsed ei ole tõepoolest võimelised juhtima salka vajalikul määral? See on tegelikult valearvamus. Me peame ÕPETAMA skautidele juhi oskusi, milline on juht? Mõnigikord võib skautinstruktoril olla raske ennast ületada ja usaldada rohkem juhtimist skautidele, eriti veel siis kui salka on pikemat aega juhendanud täiskasvanud instruktor. Kuid samas on teie salga areng parem siis, kui teil on olemas salga poolt koostatud ja juhitud tegevuskava - nii mõnigikord võivad need noored inimesed teid üllatada sellega kui hästi nad oskavad planeerida ja juhtida niipea kui nad on saanud võimaluse selleks.
     
  • Liidrioskuste õpetamine algab kohe kui skaut on nimetatud mingisuguse ameti teie salgas: salgajuht, salgajuhi abi jne. See on lõpmatu protsess, mida teie ega skaudid ei katkesta kunagi kui te olete koos. Kui kord saabub päev, mil te avastate, et te teate kõike selle kohta, mida peab tegema salgajuht, kõike selle kohta missugune peab olema tõeline liider, siis on saabunud aeg, kus te peate lahkuma aktiivsest salgatööst ja astuma järgmisele astmele skautlikul redelil.
     
  • Liidrioskuste õpetamine algab mõiste "followership" õppimisest. Nii teie kui ka noorteliidrid ei saaks olla liidrid kui teil ei oleks alluvaid, neid inimesi kes oleks nõus teile kuuletuma, teie juhtnööre järgmima. Iga efektiivne liider teab, kuidas olla hea alluv.
     
  • Juhtimine eeskujuga - parim võimalus enamates olukordades. Hea juhtimine pole alatine tagantlükkamine, torkimine, piitsutamine.
     
  • Kõige efektiivsema liidrikoolituse saavad skaudid muidugi mitmesugustel ESÜ poolt korraldatavatel õppustel. Täpsema info koolituste kohta leiate lehelt www.skaut.ee.

Kas te olete märganud, et suurem osa nimetatud etteheidetest häirib teid, nii nagu oleksite te kuulnud neid oma skautide suust? Eriti veel kui neid etteheited teevad teile skaudid, kellega koos te olete skaudelnud mitmete aastate vältel. Andes juhtnööre nende probleemide ületamiseks ja vältimiseks, loodame et aitame teil leida lahendusteid probleemidele, mis paratamatult võivad tekkida igas skaudisalgas. Me peame järjekindlalt töötama selle nimel, et meie programmid vastaksid skautide ootustele ja vajadustele nii, et me saaksime neist kasvatada uusi liidreid homsetele skautidele. Mida rohkem me saame aidata teineteist, seda lähemale me jõuame mõistele - skautlik pere!


NB! Tekst on tõlgitud kasutades "Automaattõlke programmi" ja siis "korrastatud" niivõrd kuivõrd teksti ülespanija oskas seda teha. Teksti koostaja arvab endal õiguse olema tekste vabalt muuta, lisada "omi" mõtteid ja illustratsioone. Parandused tõlke osas saatke palun postiaadressile: kuno.toming@mail.ee  Originaal inglise keeles: http://www.chsscout.net/