RealAudio tehnoloogia.

Interneti võimaluste arenemisega sai aktuaalseks mitmesuguste audio- ja videokonverentside läbiviimine, raadiosaadete edastamine reaalajas. RealAudio tehnoloogia sai esimeseks, mis võimaldas helifailide edastamist reaalajas. Tänapäeval sai see tehnoloogia internetis väga laia leviku, RealAudio moodul on kahtlemata internetis kõige populaarsem rakend helifailide väljastamiseks. Kompanii, kes lõi RealAudio, ametlikult koduleheküljelt on juba kopeeritud mitmeid miljoneid selle programmi koopiaid. 1999 a. alguses vilksatas isegi teade, et selle programmi registreeritud kasutajate arv ületas 50 milj.

RealAudio tehnoloogia väljatöötamine oli teostatud kompaniis Progressive Networks (praegune nimetus - RealNetworks). Kompaniil on internetis olemas ametlik kodulehekülg, mille populaarsus on viimaste aastate jooksul erakordselt kasvanud. (http://www.real.com)

RealAudio koosneb kolmest funktsionaalselt seotud programmist:

  1. Programm kodeerija - (RealProducer Pro) - konverteerib valmis helifailid või elava heli RealAudio formaati.
  2. Programm server - (RealServer) - edastab failid interneti vahendusel.
  3. Programm pleier - (RealPlayer G2) - esitab faile nende saabumisel kasutaja arvutisse.

Kõik kolm komponenti on kättesaadavad interneti leheküljel (http://www.real.com). Leheküljel on palju kasulikku tehnilist informatsiooni ja helinäiteid. Helifailide kuulamiseks piisab programmi RealPlayer olemasolust. Juhul kui te kavatsete luua oma helifaile ja paigutada neid serveril on vajalik programm kodeerija ja programm server.

Algandmeteks failide kodeerimisel formaati RealAudio võib olla nii helifailid kui ka "elav" heli. Programm kodeerija võib luua faile, mis on optimeeritud erineva kiirusega modemite jaoks. Tüüpilisteks variantideks on kiirused: 14,4 ja 28,8 kbit/s. Kodeerimise tulemusena saadakse helifailid, mille suurus on palju väiksem kui algfailil. Näiteks üheminutiline WAV fail (sagedus 22,1 kHz, andmete tase 16 bitti, mono heli - 1 kanal) hõivab 2,6 MB; kodeerituna on RealAudio faili suuruseks kiirusele 14,4 kõigest 60 kb ja kiirusele 28,8 - kaks korda suurem. Sellisel moel saavutatakse kokkupakkimine - 40:1 ja 20:1 vastavalt. Fail kiirusele 14,4 on oma kvaliteedilt võrreldav AM leviga ja on väga hea kõne edastamiseks, fail kiirusele 28,8 kõlab nagu mono FM saade ja sobib praktiliselt suvalisele muusikastiilile.

Kokkupakkimise protseduur teostab heli informatsiooni mingi osa kõrvaleheitmise. Tuleb ohverdada kvaliteediga selleks, et võita edastamise kiirusel. See ilmneb helifailide kuulamisel helisügavuse vaevumärgatava vähenemisena.

Internetis võib andmeid edastada kahel moodusel. Üheks variandiks on protokoll TCP, mis on WWW aluseks ja mis eeldab veatut andmete edastamist. Suvaline viga edastamisel parandatakse koheselt kordussaatmisega. Teisalt on olemas protokoll UDP, mis võimaldab andmete kiiredastamist mille juures on lubatud täpsuse kaod. Vigade olemasolu on lubamatu kui tegemist on tekstifailidega või programmidega, kus on tähtis iga bitt. Ebatäpsused heli edastamisel tajub meie kõrv kui väikese müra või staatilise raginaga sarnasena tavaliste raadiosaadetega. Helifaili edastamisel on tähtsamaks omaduseks selle pidev edastamine - siin on tähtis, mitte kaotada andmete plokke ja toetada edastamist reaalajas. Seepärast kasutabki RealAudio server protokolli UDP. On võimalik helibaitide juhuslik vahelejätmine, see eest edastatakse helifaili pidevalt (katkestusteta) ja reaalaja režiimis.

RealAudio server on kahekanaliline süsteem - protokolli UDP kasutatakse andmete edastamiseks ja protokolli TCP - kasutaja süsteemiga andmete edastamise kiiruse ja korralduste transleerimise kooskõlastamiseks.

Programm pleier - RealPlayer Plus G2.

RealAudio formaadis andmete edastamise programmi toodetakse süsteemide Windows, Macintosh ja UNIX jaoks. Windowsi jaoks mõeldud programmi nimi on RealPlayer G2 ja on see vabavara. Kommertsversiooni nimi on RealPlayer Plus G2. Programmi suvalise variandi paigaldamisel arvutisse ei ole probleemi. Programm kujutab endast end ise lahti pakkivat arhiivi, mille käivitamisel ja edasiste juhtnööride järgimisel võib teostada programmi paigaldamise. Paigaldatava paketi koosseisu kuulub nii iseseisev programm pleier kui ka lisamoodulid lehitsejate jaoks. Peale paigaldamist saavad lehitsejad Netscape Navigator ja Internet Explorer võimaluse esitada RealAudio formaadis klippe.

Ülesanne 1. Neile kellel "ei ole" programmi RealPlayer G2.

  1. Klõpsake järgneval viitel http://www.neg.edu.ee/r32_g20.exe (2 781 184 bytes).

    Laadige alla ja käivitage installeerimisprogramm. Järgige juhendeid.

Ülesanne 1-2. Kõigile.

  1. Käivitage programm RealPlayer G2.

Iseseisva programmina on RealAudio täisfunktsionaalne rakend, mis võimaldab esitada helifaile suvalisest allikast - ka lokaalselt kõvakettalt või võrguarvutist. See programm esindab üha suurenevat rakendite osa, mis on võimelised suhtlema internetiga ilma lehitseja abita. Programm RealAudio võib olla nii lehitseja abiprogrammiks kui ka iseseisvaks programmiks helifailide esitamisel.

Kui interneti leheküljel on viide RealAudio formaadis failile, siis klõps sellel käivitab programm pleieri kui abiprogrammi. See programm töötab kui eraldi ülesanne (Task) ja nõuab helifaili lõppedes käsitsi väljalülitamist.

Kui aga helifail on sisestatud vahetult interneti leheküljele teegiga <EMBED>, siis kuvab lehitseja automaatselt lisamooduli juhtimiseks vajaliku konsooli.

Pleieri juhtimisorganid on väga lihtsad. Juhtpaneel sisaldab tüüpilise nuppude kogumi: esita (play), paus (pause), stopp (stop), salvesta (rec) - ainult kommertsversioonis ja esitamise jooksev indikaator, mis näitab esitamise aega ja kui palju on esitatud ning veel esitada. On olemas nupp pleieri väliskujunduse muutmiseks - täismõõduline, kompaktne. Võib olla kuvatud ka informatsioon esitatava faili kohta. On olemas heli tugevuse regulaator jne. Pleieri konkreetne välimus sõltub suurel määral kasutaja valitud seadetest.

Kui helifail on sisestatud vahetult interneti leheküljele teegiga <EMBED>, siis määratakse juhtorganite valik vastava teegi <EMBED> vastavate parameetritega.

RealAudio formaati failide sisestamine interneti lehekülgedele.

Ülesanne 2. Avame kaustast dokumendi ja salvestame selle uue nimega.

  1. Avage oma töölaual olev kaust "HTML40"

  2. Käivitage Notepad (Start-Programs-Accessories-Notepad) või intelligentsem tee Notepad käivitamiseks (Start - Run…; kirjutame lahtrisse notepad ja klõpsame korraldusnupul OK).

  3. Avage Notepad abiga kaustast "HTML40" dokument "uus.htm".

  4. Salvestage dokument samasse kausta uue nimega "helid-2.htm".

  5. Avage uus dokument "helid-2.htm" ka lehitseja Internet Explorer abil.

Tehnoloogias RealAudio peab helifailidel olema laiendiks .RA. Peale selle on tavaks saanud laiendiga .RAM metafailide kasutamine, mis kujutavad endast tavalisi tekstifaile, mille iga rida sisaldab faili .RA täielikku URL aadressi.

pnm://audio.real.com/example.ra

Sellisele failile on loogiline omistada nimi example.ram. Tähed pnm:// tähendavad, et andmed asuvad serveris RealAudio. Kui interneti leheküljele on vajalik paigaldada viide RealAudio formaadis failile, siis tavaliselt viidatakse metafailile RAM, mitte aga failile endale RA, kuigi ka see ei ole keelatud. Miks see on tehtud nii? Metafailides võib sisalduda terve RA failide aadresside loend, mida esitatakse järjestikku. Peale selle võib metafailis salvestada andmed selle kohta millisel ajamomendil käivitada faile, kui on vajalik käivitada neid mingist kindlast ajamomendist alates.

Selleks on vajalik sisestada esitamise algusmoment peale faili aadressi, eraldades selle sümboliga $:

pnm://audio.real.com/example.ra$1:20

Esitamise algusmomendi täielik kirjapilt on järgmine: $dd:hh:mm:ss.t, kus dd - päevad, hh - tunnid, mm - minutid, ss - sekundid ja .t - sekundi kümnendosad.

Kui te aga tahate, et esitamisel kasutatakse pleierit kui tavalist abi rakendit, siis piisab sellest kui lisada standardne viide:

<A HREF=example.ram>Viide metafailile.</A>

Teiseks variandiks on sisestada helifail teegi <EMBED> abil.

<EBMED SRC=example.rpm WIDTH=500 HEIGHT=100>

Pöörake tähelepanu sellele, et failide sisestamisel teegi <EMBED> abil on lisamooduli aktiveerimiseks (mitte iseseisva programmi) vajalik viidata metafailile laiendiga RPM, mitte aga RAM. Mingeid teisi erinevusi peale laiendi metafailide kirjutamisreeglid ei oma.

Parameetrid WIDTH ja HEIGHT määratlevad juhtimisorganite kuvamiseks mõeldud akna suuruse. Nagu ka parameeter SRC on parameetrid WIDTH ja HEIGHT kohustuslikud.

Märkus: Akna parameetrite valik määratakse täielikult lehekülje looja poolt. Lisamoodul on ehitatud selliselt, et tema juhtorganid automaatselt muudavad oma mõõtmeid vastavalt määratud mõõtmetele ja sellisel moel on alati nähtavad. Selles on muuseas ka erinevus eelmises tunnis kirjeldatud lisamoodulist LiveAudio.

Teegi üldkuju <EMBED> , kui teda kasutatakse RealAudio tüüpi failide sisestamiseks, on järgmine:

<EBMED SRC=source_URL WIDTH=width_value HEIGHT=height_value [CONTROLS=option] [AUTOSTART=True] [CONSOLE=value] [NOLABELS=True]>

Parameetrid CONTROLS, AUTOSTART, CONSOLE ja NOLABELS on RealAudio jaoks spetsiifilised ja võivad seega ka puududa, st on mittekohustuslikud.

Parameeter CONTROLS.

Parameeter CONTROLS määratleb pleieri RealAudio mooduli juhtimisorganite loendi. Parameetri võimalikud väärtused on toodud alljärgnevas tabelis:

Väärtus

Kirjeldus

CONTROLS=All

Pleieri aken sisaldab kõiki juhtimisorganeid, kaasa arvatud ControlPanel, InfoVolumePanel ja StatusBar. (seda väärtust kasutatakse vaikimisi)

CONTROLS=ControlPanel

Pleieri aken sisaldab: esitamisnupp, pausinupp, stopp nupp, jooksva seisundi indikaator ja heli tugevuse regulaatori kujutis. (Iseseisva pleieri analoog, kui ei ole välja lülitatud ühtegi punkti View korraldust.)

CONTROLS=InfoVolumePanel

Pleieri aknas on olemas rida informatsiooni väljastamiseks faili kohta ja heli tugevuse regulaator. (Iseseisva pleieri analoog, kus on sisse lülitatud punkti View korraldus Clip Info.)

CONTROLS=InfoPanel

Pleieri aknas on olemas rida informatsiooni väljastamiseks faili kohta.

CONTROLS=StatusBar

Pleieri aknas on olemas olekuriba, millel on näidatud informatsioon faili pikkuse ja esitusaja kohta. (Iseseisva pleieri analoog, kus on sisse lülitatud punkti View korraldus Status Bar.)

CONTROLS=PlayButton

Pleieri aknas on olemas ainult esitamise- ja pausinupp.

CONTROLS=StopButton

Pleieri aknas on olemas ainult stoppnupp.

CONTROLS=VolumeSlider

Pleieri aknas on olemas ainult heli tugevuse regulaator.

CONTROLS=PositionSlider

Pleieri aknas on olemas ainult jooksva seisundi indikaatorit.

CONTROLS=PositionField

Lisab olekuribale helifaili kestuse ja jooksva aja.

CONTROLS=StatusField

Lisab olekuribale tekstiteateid.

 

Parameeter AUTOSTART.

Kui parameetrile AUTOSTART on omistatud väärtus True, siis algab faili esitamine automaatselt. Mitut faili ei saa esitada samaaegselt. Seepärast kui HTML koodis on mitu teegi <EMBED> parameetrit väärtusega True, siis käivitatakse automaatselt ainult viimane. Failide allalaadimise järjekord sõltub server-programmist ja lehitseja Netscape Navigator vahemälust.

Ülesanne 3. Laadime alla RealAudio formaadis helifailid ja metafailid.

  1. Laadige alla ja salvestage kausta "HTML40" failid: sample1.ram, sample2.ram, sample3.ram.

    Paremklõpsake viitel ja kotnektmenüüst valige korraldus Save Target As...
  2. Laadige alla ja salvestage kausta "HTML40" metafailid: sample1.rpm, sample2.rpm, sample3.rpm.

    Paremklõpsake viitel ja kotnektmenüüst valige korraldus Save Target As...

Parameeter CONSOLE.

Parameeter CONSOLE võimaldab luua mitu erinevate parameetritega juhtimisparameetritega akent, mis juhivad ühte ja sedasama helifaili. Algselt on iga aken seotud oma failiga; kui aga rakendada parameeter CONSOLE, siis antakse võimalus juhtida ühte faili mitmes aknast. Näiteks käivitada fail ühest aknast ja peatada selle esitamine teisest aknast. Tekib võimalus vabalt luua suvalise loendi olemasolevatest juhtimisnuppudest ühe faili jaoks, mis asuvad samuti vabalt. Selle omaduse realiseerimiseks tuleb määrata üks ja sama faili nimi iga teegi <EMBED> jaoks ning samuti omistada igale parameetrile CONSOLE sama väärtus.

Ülesanne 4. Loome erinevaid RealAudio failide sisestamisviise näitlikustava dokumendi.

  1. Avage või aktiveerige Notepad dokumendiga "helid-2.htm".

  2. Sisestage dokumendi sisulisse ossa pealkirjaks: RealAudio formaadis helifailide sisestamise erinevad versioonid.

  3. Vormindage pealkiri esimese taseme pealkirja teegiga ja joondage lehekülje keskele.

  4. Sisestage horisontaalne eraldusjoon.

  5. Sisestage alapealkiri: Esitamise ja pausi nupud, stoppnupp ja jooksva seisundi indikaator.

  6. Vormindage alapealkiri teise taseme pealkirja teegiga.

  7. Sisestage alapealkirja alla järgmine teek:

    <EMBED SRC=Sample1.rpm WIDTH=50 HEIGHT=30 CONTROLS=PlayButton CONSOLE=Clip1>
    <EMBED SRC=
    Sample1.rpm WIDTH=50 HEIGHT=30 CONTROLS=StopButton CONSOLE=Clip1>
    <EMBED SRC=
    Sample1.rpm WIDTH=350 HEIGHT=30 CONTROLS=PositionSlider CONSOLE=Clip1>

  8. Salvestage muudatus Notepadis ja värskendage lehitseja kuva.

    Kuvale ilmub esimese alapealkirja alla kolm konsooli. Esimene fail nimega sample1.rpm sisestatakse kolmel korral erinevate juhtimisorganite arvuga. Kuna kõikides teekides <EMBED> on parameeter CONSOLE=clip1, siis rakenduvad kõigi kolme paneeli nupud ainult failile sample1.rpm.näiteks võib käivitada faili esimesest aknast ja peatada selle esitamine teises aknas. Sisuliselt on need kolm akent nende funktsioneerimise seisukohalt selle faili ühtseks juhtkonsooliks. Loomulikult võivad need aknad asuda kuval ka suvalistel asukohtadel.

  9. Sisestage horisontaalne eraldusjoon.

  10. Sisestage eraldusjoone alla uus alapealkiri: Ainult juhtpaneel.

  11. Vormindage alapealkiri teise taseme pealkirja teegiga.

  12. Sisestage alapealkirja alla järgmine teek:

    <EMBED SRC=sample2.rpm WIDTH=300 HEIGHT=35 CONTROLS=ControlPanel>

  13. Sisestage horisontaalne eraldusjoon.

  14. Salvestage muudatus Notepadis ja värskendage lehitseja kuva.

    Kuvale ilmub uus alapealkiri, juhtimispaneel ja kaks eraldusjoont.

  15. Sisestage uus alapealkiri: Juhtimisorganite täielik kogum.

  16. Vormindage alapealkiri teise taseme pealkirja teegiga.

  17. Sisestage alapealkirja alla järgmine teek:

    <EMBED SRC=sample3.rpm WIDTH=500 HEIGHT=100 CONTROLS=All>

  18. Sisestage horisontaalne eraldusjoon.

  19. Salvestage muudatus Notepadis ja värskendage lehitseja kuva.

    Kuvale ilmub helifaili täielik juhtimispaneel, kõikide nuppudega.

  20. Sisestage nüüd tühja rea saamiseks lõigu teek <P>, nii: <P>&nbsp;</P>

  21. Sisestage link teegi <A> abil:

    <A HREF=sample3.ram>Viide, mille realiseerimise korral käivitatakse iseseisev pleier-programm.</A>

  22. Salvestage muudatus Notepadis ja värskendage lehitseja kuva.

  23. Kontrollige viite realisatsiooni.

Failides sample1.rpm kuni sample3.rpm on kirjutatud ainult järgmist: file://sample1.ra. Viimasest ülesandest järeldub, et andmed pleieri jaoks võivad saabuda mitte ainult vastavalt serverilt vaid ka failid, mis asuvad lokaalses arvutis.

Kui lehekülje HTML koodis olevatele mitmes teegis <EMBED> vähemalt ühele parameetrile CONSOLE omistada väärtus _master (CONSOLE=_master), siis suvalise helifaili käivitamisel mõnest teisest aknast võib seda edasi juhtida kasutades selle "MASTER" akna juhtimisnuppe. Seda on mugav kasutada näiteks siis kui leheküljel asub palju erinevaid muusikafaile ning iga faili esindab ainult esitamisnupp (CONTROLS=PlayButton) ja samas on iga sellise faili käivitamisel olemas võimalus selle täielikuks juhtimiseks "MASTER" aknast.

Parameeter NOLABELS.

Teegi <EMBED> viimaseks parameetriks on NOLABELS. Kui parameetri väärtuseks on TRUE, siis helifaili kohta käiva informatsiooni (nimetus, autor ja autoriõigused) kuvamine on keelatud.

Teek <NOEMBED>.

Teeki <NOEMBED> kasutame selleks juhuks kui kasutaja lehitseja ei toeta teeki <EMBED>. Peale teeki <EMBED> sisestame tavaliselt ka konteiner teegi <NOEMBED> alternatiivse tekstiga:

<NOEMBED>Teie lehitseja ei toeta lisamooduleid!!!</NOEMBED>

Alternatiivina võib sellisele reale lisada viite selleks, et käivitada iseseisev programm-pleier:

<EMBED SRC="sample1.rpm" WIDTH=300 HEIGHT=100>
<NOEMBED><A SRC=
"sample1.ram">Käivitage RealPayer!</A></NOEMBED>

Programm server.

Kui teil on vajalik konfigureerida programm serverit tööks helifailidega formaadis RealPlayer, siis on vaja määratleda vastavad MIME tüübid, mis on toodud järgnevas tabelis:

MIME - tüüp

Laiend

audio/x-pn-realaudio

RA, RAM

audio/x-pn-realaudio/plugin

RPM

 

RealAudio ressursid internetis.

Põhiliseks interneti leheküljeks, millelt on saada mitmesugust informatsiooni, mis on seotud RealAudio tehnoloogiaga on selle tehnoloogia loojate ametlik kodulehekülg: http://www.real.com.

Infot otsesaadetest reaalajas saab serverist aadressiga: http://www.timecast.com.

Ka kodumaises otsimissüsteemis on olemas hulganisti viiteid RealAudio ressursidele: http://www.ee/www/Meedia/Raadio/RealAudio/ või siis http://www.neti.ee/cgi-bin/teema/MEEDIA/Raadio/.